Smak i prezentacja Twojego tortu jest zdecydowanie ważna, ale czasami to właśnie topper na tort będzie najważniejszy. Te nieskomplikowane urządzenia wyznaczają motyw przewodni okazji i przepięknie wyglądają na zdjęciach jako część świątecznego kolażu.
Czym są toppery i co z nimi zrobić?
Niewiele osób wie, że topper w swojej nazwie pochodzi z Anglii i oznacza „szczyt” dla jakiejś konstrukcji. Taka dekoracja wieńczy tort lub inny deser.
Dziś porozmawiajmy o elementach dekoracyjnych, są one płaskie lub mają objętościowy kształt. Materiałem do ich wykonania może być wszystko – jadalne lub nie.
Toppery na tort mogą być wykonane z czekolady, piernika, masy na bazie masy cukrowej, zwykłego papieru lub papieru cukrowego, drewna i wielu innych materiałów.
Głównym powodem dla toppera jest ozdobienie słodkiego przysmaku, aby uczynić go jaśniejszym i ciekawszym, a także połączyć go z tematem imprezy.
Toppery występują w dwóch rodzajach: jadalne i niejadalne. Niejadalne to tematyczne słodkie dekoracje montowane pionowo na torcie i przygotowane przez dekoratora tortu lub autora.
Najczęstsze toppery cukiernicze:
- Piernik do zjedzenia;
- Ptasie mleczko na patyku;
- Beza na patyku;
- Ciastka;
- Lizaki;
- Wazony i inne przedmioty dekoracyjne wykonane z karmelu lub izomaltu;
- Kwiaty waflowe;
- Dekor wolumetryczny czekolady;
- Dekoracje wykonane z mastyksu lub papieru cukrowego;
- Ozdoby wolumetryczne z owoców, jagód w stylu rzeźbienia na patykach.
Niejadalne nakładki służą wyłącznie urodzie, ale można je zachować na pamiątkę – okres przydatności do spożycia nie jest ograniczony.
Topper na tort dostępny tutaj.